Xawery Deskur

BIOGRAM

Xavery Deskur Wolski (urodzony 28.12.1988 w Aix-en-Provence, Francja) mieszka i pracuje w Krakowie. W 2015 roku ukończył studia magisterskie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, na wydziale Grafiki. Zajmuje się między innymi filmem, komiksem, animacją oraz ingerencjami w przestrzeń publiczną. W 2015 roku laureat (wraz z Olgą Kowalską) w ogólnopolskim konkursie Narracje #7. W 2014 roku finalista I nagrody ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii (miesięczne stypendium w Nowym Jorku i wystawa indywidualna w galerii Propaganda w Warszawie) oraz Grolsch ArtBoom Festiwal (wraz z Hubertem Gromnym). Twórca (wspólnie z Hubertem Gromnym) pracy „Crystal skulls are modern fakes? Adventure movie” znajdującej się w Kolekcji Bunkra Sztuki w Krakowie. Współtwórca grupy Spirala, która przez okres 2011–13, zarządzała artystycznymi wydarzeniami Zbiornika Kultury w Bunkrze Sztuki w Krakowie. Współtwórca grupy Więcej Światła, która przez okres 2008–10 zorganizowała liczne inicjatywy kulturalne w Krakowie.

WYSTAWY I WYDARZENIA

2016
– wystawa „Węże, sztylety i płatki róży”, Bunkier Sztuki, Kraków
– ARTLOOP Festiwal, Sopot

2015
– Wystawa indywidualna „Pakt / Spacer” w Art Agenda Nova (Kraków)
– Wystawa grupowa „Wsiosko” w Regionalnym Muzeum Młodej Polski „Rydlówka”, w ramach 7 edycji Art Boom Festiwal (Kraków)

2014
– Wystawa indywidualna „Stracone – Znalezione” w galerii Propaganda (Warszawa)
– „Crystal skulls are modern fakes? Adventure movie” wystawa pracy stworzonej dla kolekcji sztuki Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie (w duecie z Hubertem Gromnym)
– Wystawa prac finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii, w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie
– Udział w wystawie zbiorowej Agnieszki Klepackiej „Doniosłość Kurzu” w Muzeum Ogrodu Botanicznego uj w Krakowie.
– Wystawa zbiorowa „-1 live” w ramach Krakers Galery Weekend, w Galerii sm Dębniki w Krakowie.

2013
– „ngc 5474. Gdzieś tam niebieska dzicz”, wystawa grupy Spirala w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie (kurator: Ewa Tatar)
– „On the Road/Unterwegs” w Konsulacie Generalnym Republiki Niemiec w Krakowie. Wystawa zbiorowa studentów asp w Krakowie
– „Bandé Epoque” w Kawiarni Noworolski w Sukiennicach w Krakowie, wystawa zbiorowa i ewent artystyczny grupy Banda