GŁĘBIA
PATRYCJA PIĘTKA
Czas trwania
10.04 – 31.05.2021
Otwarcie wystawy
10 kwietnia 2021, g. 18:00
Godziny zwiedzania
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w g. 09:00-17:00
O wystawie
Głębia
Artystyka: Patrycja Piętka
Kuratorka: Katarzyna Mierzwińska
Wystawa Patrycji Piętki „Głębia” w Art Agenda Nova w Krakowie to pierwszy indywidualny pokaz twórczości artystki, która znajduje się na początku swojej drogi twórczej. Zaczerpnięte ze snów, filmów i innych dziedzin kultury wątki, które obecne są w pracach Piętki, przywodzą na myśl oniryczne wizje, głęboko osadzone w podświadomości. Wielość i mnogość kontekstów niekiedy pojawia się jak echo przeszłych zdarzeń. Jak wewnętrzny pogłos o niezidentyfikowanym pochodzeniu, będący wypadkową inspiracji i doświadczeń. Sięganie w wewnętrzną głębię to jedna z cech procesu artystycznej kreacji, rozpiętej na wielu różnych liniach czasowych i jedno z bardziej skomplikowanych narzędzi twórczych. Patrycja Piętka w swoich poszukiwaniach koncentruje się na swoistej „archeologii tematów”, czerpie pełnymi garściami z przeszłości, zagłębia się w historie znane, często sensacyjne i tajemnicze.
Patrycja Piętka
Ur. W roku 1998, ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2017 roku rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Aktualnie jest na czwartym malarstwa w pracowni profesora Mirosława Sikorskiego oraz na pierwszym roku scenografii, próbując pierwszych sił w realizacjach studenckich etiud filmowych. Współpracowała z krakowskimi galeriami. Brała udział w wystawach: “PUZZLE” w Zalaegerszeg (na Węgrzech) w ramach Tygodnia Kultury Polskiej, 2019;”Na wyciągnięcie ręki” w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2019: SKOK KRAKERS,2019; “Rysunkiem o rysunku- Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej ASP” organizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W 2019 roku otrzymała wyróżnienie w III Zimowym Salonie Młodych w galerii Zofii Weiss oraz wyróżnienie w konkursie CALL4ARTS2019 organizowanym przez Fundacje 4Style.
Artystkę interesuje motyw nocy, niepokoju, uczucia melancholii. Swoje inspiracje czerpie również z kultury filmowej, podążając za psychologią bohaterów i specyfiką budowania napięcia, jak i symboliki i niedopowiedzeń ukrytych w warstwach rzeczywistości. W swoich płótnach spokojnymi krokami przemierza nocne ulice rozświetlane przez pojedyncze światła okien, jak i podróżuje pociągami przez wieczorne, leśne pustkowia. Śledzi z noktowizorem życie zwierząt po zmroku, próbując zrozumieć nastrój opresji i wiszącej w mglistym powietrzu grozy. Świat dziecięcych lęków ukrytych w piwnicy przeplata się z emocjonalną naturą, której instynkty są równie nieokiełznane jak i nasze.
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.