10 lat linii życia

Tadeusz Nowak

Czas trwania

22 kwietnia  – 23 maja 2022

Otwarcie wystawy

22 kwietnia 2022 r. o godz. 18:00

Godziny zwiedzania

Od poniedziałku do piątku w godz.: 9:00 – 17:00.

O wystawie

10 lat linii życia
Artysta:
Tadeusz Nowak

Jesienią 2011 roku w galerii Art Agenda Nova miała miejsce wystawa Kamila Szpunara “Wymiary echa”. W zorganizowane przez niego environment −pomieszczenie white cube wypełnione ziemią i projekcją telewizyjnego szumu− ingerowali zaproszeni artyści, dokonując jego transformacji. Jednym z nich był Tadeusz Nowak, który w dniu wernisażu wystawy, 18 listopada, wykonał performance “Punkt”. Performance ten stanowi początek realizacji projektu “Linia życia”, polegającego na odnajdywaniu, zauważaniu, obserwacji, rysowaniu i wskazywaniu abstrakcyjnej linii w codziennym życiu. Koniec realizacji nastąpi w dniu śmierci artysty.

Obecna, retrospektywna wystawa jest echem tamtego wydarzenia sprzed 10 lat; podsumowuje prowadzenie Linii od tamtego czasu, prezentując Jej części w formie rysunków, obiektów, dokumentacji fotograficznej i wideo, pisemnych oświadczeń oraz autorskich komentarzy, dotyczących ich realizacji.
Tadeusz Nowak
(ur. 26 maja 1982 w Krakowie) – artysta interdyscyplinarny, pedagog. Zajmuje się performansem, sztuką internetu, wideo, malarstwem, rzeźbą, rysunkiem, pisaniem tekstów. W latach 2005 – 2011 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby, II Pracowni Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa u Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni, oraz w Studium Pedagogicznym. Uczestniczył też w zajęciach Pracowni Rzeźby VI na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prowadzonych przez Marcina i Jana Berdyszaków.
W twórczości Nowaka zauważyć można rozległe antecedencje w rozmaitych peryferyjnych źródłach. Eksploruje obszary szeroko pojętych filozofii, psychologii, religii, socjologii i poezji, swobodnie podejmując i łącząc ze sobą wiele wątków naraz. Przedmiotową hybrydalność dodatkowo komplikuje łączenie różnych mediów w różnych konfiguracjach. Jednocześnie jego język jest prosty – ociosanie wyrazów z umownie przyjętych związków, znaczeń i sensów, stwarza odpowiednie pole do rozwoju interdyscyplinarności, wielo- i zmiennoznaczności. Tym sposobem Nowak podejmuje próby wyrażenia niewyrażalnego, uchwycenia nieuchwytnego – od racjonalnego pojęcia jego działań istotniejsze staje się pojęcie intuicyjne. Podstawowymi zagadnieniami poruszanymi przez Nowaka jest istnienie, stosunek Ja i Innego, oraz relacja sztuki i życia, którą bada w liminalny sposób ukazując transgraniczność tych dwóch rzeczywistości. Charakterystycznymi cechami jego twórczości są multimedialność, estetyka performatywna, dzieło w ruchu, ciągła transformacja, przenikanie się różnych czasoprzestrzeni i realności, nieustanne poddawanie refleksji mechanizmów myślenia oraz kreacji i prezentacji sztuki.
Linia życia05
Linia życia10
Linia życia05
Linia życia08
Linia życia07
Linia życia04
Linia życia12
Linia życia11
Linia życia03
Linia życia13
Linia życia14
Linia życia02
Linia życia01
Linia życia09
Linia życia06
WernisażTadeuszNowak21
WernisażTadeuszNowak20
WernisażTadeuszNowak19
WernisażTadeuszNowak18
WernisażTadeuszNowak17
WernisażTadeuszNowak16
WernisażTadeuszNowak15
WernisażTadeuszNowak14
WernisażTadeuszNowak13
WernisażTadeuszNowak12
WernisażTadeuszNowak11
WernisażTadeuszNowak10
WernisażTadeuszNowak09
WernisażTadeuszNowak08
WernisażTadeuszNowak07
WernisażTadeuszNowak06
WernisażTadeuszNowak05
WernisażTadeuszNowak04
WernisażTadeuszNowak03
WernisażTadeuszNowak02
WernisażTadeuszNowak01
WernisażTadeuszNowak25
WernisażTadeuszNowak24
WernisażTadeuszNowak23
WernisażTadeuszNowak22