Art Agenda Nova jest ośrodkiem twórczych dyskusji, realizacji wykraczających poza ustalone schematy. Wieloletnie doświadczenie łączy ze świeżością spojrzenia, nieustającym otwarciem na eksperyment i entuzjazmem odkrywcy skupionego na sztuce najnowszej. Galeria od lat cieszy się zainteresowaniem ze strony młodych twórców czy niezależnych kuratorów i na nich koncentruje swoją uwagę.
O GALERII:
Art Agenda Nova jest ośrodkiem twórczych dyskusji, realizacji wykraczających poza ustalone schematy. Wieloletnie doświadczenie łączy ze świeżością spojrzenia, nieustającym otwarciem na eksperyment i entuzjazmem odkrywcy skupionego na sztuce najnowszej. Galeria od lat cieszy się zainteresowaniem ze strony młodych twórców czy niezależnych kuratorów i na nich koncentruje swoją uwagę.
Art Agenda Nova programowo wspiera sztukę eksplorującą nowe środki wyrazu i sytuacje artystyczne wymykające się łatwej klasyfikacji. Poszukuje i promuje osoby i zjawiska, jej działania oscylują wokół sztuki konceptualnej, silnie związanej z człowiekiem i przedmiotem, jednocześnie uwaga skupiona jest na prezentacji zagadnień związanych ze sztuką społecznie zaangażowaną, a także wpływem rozwoju konceptualizmu i działań multimedialnych czy interdyscyplinarnych na realistyczne malarstwo przedstawieniowe.
Dwudziestoletnie doświadczenie pozwala na równoczesne otaczanie specjalistyczną opieką spadkobierców czołowych polskich twórców XX wieku, prężną współpracę ze specjalistami z zakresu prawa autorskiego, aktywne działanie na polskim rynku aukcyjnym, tworzenie wielowątkowych projektów interdyscyplinarnych. Równocześnie eksperyment, bezpośredniość międzyludzkich relacji, energia nowych zjawisk i ambicja ich odkrywania pozostaje niezmiennie spiritus movens galerii.
GALERIE PROWADZĄ: MAŁGORZATA GOŁĘBIEWSKA, MARCIN GOŁĘBIEWSKI
Małgorzata Gołębiewska
Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Współzałożycielka i kuratorka Art Agenda Nova w Krakowie (2002) specjalizujacej się w sztuce aktualnej oraz Fundacji Wschód Sztuki (2006). Pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna Festiwalu Sztuk Wizualnych ArtBoom w Krakowie (2009-2015), prezentujacego sztukę w przestrzeni publiczej miasta,
współinicjatorka Cracow Gallery Weekend Krakers i Cracow Art Week (od 2012). Organizatorka licznych długofalowych, cyklicznych wydarzeń i projektów kulturalnych i artystycznych, dzięki którym prezentowała w Krakowie prace takich artystów jak: Mirosław Bałka, Paweł Althamer, Pipilotti Rist czy Jenny Holzer. Od wielu lat obecna w krakowskim środowisku kulturalnym, stworzyła wiele projektów wystawienniczych o zasięgu lokalnym, ale także ogólnopolskim, angażujących najwybitniejszych polskich i zagranicznych twórców. Konsekwentnie wspiera i promuje zarówno artystów o uznanej pozycji w świecie sztuki, jak i debiutantów rozpoczynających po studiach karierę artystyczną organizując im wystawy dyplomowe czy pierwsze pokazy indywidualne. Do twórców, którzy pierwsze kroki stawiali w art agenda nova należą: Tomasz Kowalski, Bartosz Kokosiński, Agnieszka Polska, Norman Leto, Łukasz Surowiec, czy Xawery Deskur, wspierani później stypendiami twórczymi Prezydenta Miasta Krakowa. Odkrywa i promuje najciekawsze osobowości studiujące na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w tym ostatnio Patrycję Piętkę oraz Edytę Olszewską oferując im merytoryczne oraz produkcyjne wsparcie artystycznych aktywności. Objęła swoją kuratelą ponad 100 wystaw w kraju i zagranicą. Jest organizatorką licznych projektów kulturalnych i artystycznych, przeglądów sztuki, specjalistką w zakresie doradztwa na rynku kolekcjonerskim dzieł sztuki, autorką artykułów dotyczących sztuki współczesnej oraz tekstów do katalogów wystaw. Współtworzyła również wystawy klasyków sztuki współczesnej między innymi Tadeusza Kantora czy Jerzego Nowosielskiego. Była członkinią grupy roboczej ds. przygotowywania Strategii Promocji Krakowa na lata 2015-2016. Od 2019 roku członkini Komisji ds. pracowni twórczych działającej w ramach Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
Marcin Gołębiewski
Absolwent studiów teologicznych na obecnym Uniwersytecie Papieskim (specjalność Teologia Pastoralna) oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa własności intelektualnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współzałożyciel i kurator Art Agenda Nova w Krakowie (2002). Założyciel i prezes Fundacji Wschód Sztuki (od 2006) i Stowarzyszenia Autorów Sztuk Wizualnych (od 2022). Specjalista z zakresu autorskiego prawa majątkowego. Pełnomocnik rodziny Franciszka Starowieyskiego, spadkobierczyni Jerzego Dudy-Gracza oraz Muzeum w Sanoku (w kwestiach rynku sztuki związanych ze Zdzisławem Beksińskim). Reprezentuje również żyjących artystów sztuk wizualnych, takich jak Norman Leto, Grupa The Krasnals, Jerzy Skolimowski, Andrzej Pagowski. Współtwórca Festiwalu Sztuk Wizualnych ArtBoom w Krakowie (2009-2015), współinicjator Cracow Gallery Weekend Krakers i Cracow Art Week (od 2012). Jeden z najbardziej cenionych marszandów w kraju, za jego pośrednictwem prace artystów trafiły między innymi do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Muzeum Śląskiego, Górnośląskiego Muzeum w Bytomiu, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, CSW, Zamek Ujazdowski, Bunkra Sztuki i innych. Pomaga tworzyć również kolekcje prywatne i korporacyjne. Członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Od 2018 roku reprezentuje rodzinę zmarłego w 2004 roku Jerzego Dudę-Gracza dążąc do upamiętnienia docenianego twórcy, przez dekady kształtującego wyobraźnię wielu Polaków. Dzięki współpracy z Gminą Miejską Kraków i Prezydentem prof. Jackiem Majchrowskim obok stałej galerii prac Zdzisława Beksińskiego, została stworzona Galeria prac Jerzego Dudy-Gracza w Nowohuckim Centrum Kultury. Obecnie podobne działania podejmuje w sprawie spuścizny Franciszka Starowieyskiego, działając w Warszawie.W latach 2013-2016 był dyrektorem artystycznym Katowice Streetart Festival. W 2022 roku roku we współpracy z Fundacją Off Camera, KBF oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zorganizował i kuratorował wystawę Jerzego Skolimowskiego „W malarstwie wszystko mi wolno”.
Art Agenda Nova
Batorego 2, 31-135 Kraków
www.nova.art.pl
tel. 12 222 50 53
e-mail: info@nova.art.pl