[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”dc_jqaccordion_widget”][/siteorigin_widget]

Godziny zwiedzania

Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

Galeria

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków


Artysta

Julian Tomaszuk
Łukasz Bobrzyński

O wystawie

Prezentacja w Art Agenda Nova, to pokaz rejestracji video performance’u Juliana Tomaszuka i Łukasza Bobrzyńskiego oraz obiektu będącego finalnym efektem wspólnej akcji.

Pierwotnym zamysłem artystów było, aby przeprowadzić i zarejestrować zabieg-operację w przestrzeni galerii i tym samym usankcjonować jego inny wymiar, jednak z powodów techniczno-medycznych okazało się to niemożliwe. Akcja, odbyła się w gabinecie lekarskim, zaś w galerii prezentowana jest jej rejestracja video, 15 minutowy film, o reportażowym charakterze, będący skrótem godzinnego działania.

Video towarzyszy pokaz obiektu – lipomy, która została wypreparowana z ciała artysty rzeźbiarza przez artystę chirurga. Nowotwór niezłośliwy w wyniku tej akcji zakończył swoją egzystencję w formalinie, w malowniczym słoiku „z dzika. pasztet dworski”.
Ideą przedsięwzięcia było zrównanie ról, odwrócenie relacji, przewrotne ukazanie sytuacji, w której artysta jest tworzywem, a twórcą i prawdziwym kreatorem jest chirurg.

Julian Tomaszuk Urodzony w 1973 r. w Krakowie. W latach 1994 – 1999 studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. W 2000 r. obronił dyplom u Prof. Mariana Koniecznego. W latach 2002 – 2004 działał na Śląsku, tworząc wielkie formy przestrzenne z postindustrialnych odpadów. Współzałożyciel stowarzyszenia „Krowoderska 52”, zajmującego się szeroko pojętymi działaniami artystycznymi, akcjami spontanicznymi i eksperymentem. Jest niezwykle kreatywny. Jego prace są bardzo zróżnicowane pod względem tematycznym i formalnym – od klasycznych realizacji rzeźbiarskich po monument, instalację, eksperymentowanie z materią i cybernetyczne formy z zakresu sztuki użytkowej. W 2005 r. prezentował w galerii nova obiekty na indywidualnej wystawie zatytułowanej „find your match”.

Łukasz Bobrzyński urodzony w 1974 r. w Krakowie. W latach 1993-1995 studiował Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1995 do 2002 roku studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2003 roku rozpoczął specjalizację z chirurgii w I Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.