***
Florian Tuercke – urodzony w 1977 roku. Mieszka i pracuje w Norymberdze (DE) i Gdańsku (PL). Zajmuje się sztuką dźwięku, wideo, fotografią i realizacjami w przestrzeni publicznej. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni prof. Diet Saylera oraz w Pracowni „art and public space“ prowadzonej przez Georga Wintera. Tuercke brał udział w licznych festiwalach na całym świecie („Sound Around Kaliningrad”, Kaliningrad (RU) 2019, „Tunedcity”, Ancient Messene (GR) 2018, „Open’er Festival”, Gdynia (PL) 2018, „Tsonami”, Valparaiso (CL) 2017, „Resonances”, Elbląg (PL) 2016). Jego prace były pokazywane na międzynarodowych wystawach zbiorowych m.in. „Dźwięki pierwotne”, Gdańsk (PL) 2019; „Round trip”, Brasov (RO) 2018, „Face a reflection”, Frankfurt am Main (DE) 2017, „Jeune creation”, Paris (FR) 2016). Laureat wielu nagród artystycznych i stypendiów.
Florian Tuercke – ArtistTalk + concert
Telkom Telos, ul. Cieszyńska 9
15.09.2019 (niedziela),
ArtistTalk, 16:30
Koncert, g. 18:00

W tym roku Fundacja Wschód Sztuki gości w Krakowie artystę z Norymbergi – Floriana Tuercke w ramach kontynuacji projektu rezydencji zagranicznych artystów. W swojej twórczości Tuercke porusza się w obszarach sztuki konceptualnej, sound-art’u, instalacji oraz performance’u.

Podczas rezydencji artystycznej artysta zrealizuje projekt dźwiękowy w postindustrialnej przestrzeni fabryki Telos, który zostanie zakończony koncertem. Efektem rezydencji Floriana Tuercke w Krakowie będą odbywające się wydarzenia – wieczorne pokazy w open studio, wystawa prac w Art Agenda Nova oraz spotkanie w ramach serii Artist Talk, podczas którego artysta opowie o swoich inspiracjach, twórczości i procesie tworzenia nowego instrumentu.

Organizację rezydencji artystycznych wspiera Gmina Miejska Kraków oraz miasto partnerskie Norymberga.