Florian Tuercke
more than the sum of its parts
13.09 – 7.10.2019
Art Agenda Nova
Wernisaż / opening: 13.09, 18:00
Spotkanie z cyklu ArtistTalk odbędzie się w języku angielskim

„more than the sum of its parts” to tytuł projektu realizowanego przez niemieckiego artystę Floriana Tuercke, który będzie rozwijany w ramach programu rezydencyjnego w Krakowie prowadzonego przez Fundację Wschód Sztuki.
W swojej praktyce artystycznej Tuercke zajmuje się głównie dźwiękiem, realizując m.in. instalacje site-specific i projekty w przestrzeni publicznej, poprzez które bada relacje pomiędzy odbiorcą, otoczeniem a dźwiękiem właśnie.
W ostatnich pracach wizualnych, wykorzystujących technikę fotografii kompozytowej, artysta podejmuje tematy, które analizują rolę historii, pamięci zbiorowej i aktualnych wydarzeń na świecie w kontekście zachodzących zmian na tle społecznym i politycznym.
W wrześniu odbędzie się indywidualna wystawa Floriana Tuercke prezentująca wcześniej nie pokazywane publicznie prace, którym towarzyszyć będzie nowa praca zrealizowana w trakcie jego pobytu w Krakowie.
***
Florian Tuercke – urodzony w 1977 roku. Mieszka i pracuje w Norymberdze (DE) i Gdańsku (PL). Zajmuje się sztuką dźwięku, wideo, fotografią i realizacjami w przestrzeni publicznej. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni prof. Diet Saylera oraz w Pracowni „art and public space“ prowadzonej przez Georga Wintera. Tuercke brał udział w licznych festiwalach na całym świecie („Sound Around Kaliningrad”, Kaliningrad (RU) 2019, „Tunedcity”, Ancient Messene (GR) 2018, „Open’er Festival”, Gdynia (PL) 2018, „Tsonami”, Valparaiso (CL) 2017, „Resonances”, Elbląg (PL) 2016). Jego prace były pokazywane na międzynarodowych wystawach zbiorowych m.in. „Dźwięki pierwotne”, Gdańsk (PL) 2019; „Round trip”, Brasov (RO) 2018, „Face a reflection”, Frankfurt am Main (DE) 2017, „Jeune creation”, Paris (FR) 2016). Laureat wielu nagród artystycznych i stypendiów.
Florian Tuercke – ArtistTalk + concert
Telkom Telos, ul. Cieszyńska 9
15.09.2019 (niedziela),
ArtistTalk, 16:30
Koncert, g. 18:00

W tym roku Fundacja Wschód Sztuki gości w Krakowie artystę z Norymbergi – Floriana Tuercke w ramach kontynuacji projektu rezydencji zagranicznych artystów. W swojej twórczości Tuercke porusza się w obszarach sztuki konceptualnej, sound-art’u, instalacji oraz performance’u.

Podczas rezydencji artystycznej artysta zrealizuje projekt dźwiękowy w postindustrialnej przestrzeni fabryki Telos, który zostanie zakończony koncertem. Efektem rezydencji Floriana Tuercke w Krakowie będą odbywające się wydarzenia – wieczorne pokazy w open studio, wystawa prac w Art Agenda Nova oraz spotkanie w ramach serii Artist Talk, podczas którego artysta opowie o swoich inspiracjach, twórczości i procesie tworzenia nowego instrumentu.

Organizację rezydencji artystycznych wspiera Gmina Miejska Kraków oraz miasto partnerskie Norymberga.