[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”dc_jqaccordion_widget”][/siteorigin_widget]

Godziny zwiedzania

Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

Galeria

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków


Artysta

Piotr Swiatoniowski

O wystawie

kurator Szymon Maliborski

wernisaż: 21.09.2012
godzina 18:00
wystawa do: 12.10.2012

Wystawa video R jest ekspozycją form filmowych odnoszących się do zagadnień, jakie ostatnimi czasy nurtują twórcę. Znaczenie prac dzieli się symetrycznie, pomiędzy refleksję nad wybranymi aspektami materialnej rzeczywistości a analizę własnych historii i niematerialnych doświadczeń. Artysta problematyzuje więc relacje wzajemnego współistnienia człowieka ze światem zwierzęcym, z którym w drodze ewolucji zdaje się on złączony. Współistnienia naznaczonego panowaniem, eksperymentami w imię rozwoju cywilizacji lub posthmumanistyczną koegzystencją podmiotów ludzkich i nie-ludzkich. Rozciąga swoje zainteresowanie na obszar nauk biologicznych i transgenicznych. Stawia fundamentalne pytania o charakter naszych relacji ze światem natury, o granicę pomiędzy technologią a przyrodą, o osiągnięcia nauki i sposoby ich wykorzystywania w sztuce. Pozostaje przy tym jednocześnie bardzo osobisty, czerpiąc wiele z własnych obserwacji.

Zawsze dopracowany i skomponowany obraz poprzez gest nielinearnego montażu tworzy kaskadę znaczeń. Przybiera formę, którą można określić jako esej filmowy. Niedomknięty, fragmentaryczny, oświetlający swój przedmiot z wielu stron odsyła do rozmaitych kontekstów, od kina Kubricka po zagadnienia procesów budowania pamięci. Pytanie o relację człowiek – zwierzę a człowiek i jego przeszłość (pamięć) obraca się cały czas wokół kwestii tożsamości.

Problem pamiętania jest punktem wyjścia dla drugiej grupy eksponowanych prac. Tych utworów wideo, w których z początku przeszłość jest jeszcze nie odblokowana i pozostaje w niewiedzy. Stąd zapewne pojawiają się tutaj powtarzające się wyliczenia, słowne opisy poszczególnych scen. Filmy te są refleksją na temat struktury pamięci, nad sposobem konstruowania jej w oparciu o zmediatyzowane wyobrażenia w postaci fotografii. Rola tych obrazów w kształtowaniu naszej pamięci nie ogranicza się wyłącznie do bycia protezą. Przybliżają i jednocześnie oddalają nas od realności. Jako matryce minionego doświadczenia są miejscem pamięci oraz miejscem zapominania, zastępowania żywych wspomnień przez obrazy. Skrywają ponadto niepokojącą tajemnicę przemijania, gdyż w sposób sugestywny zdają się potwierdzać, że przedstawiony na nich świat należy do przeszłości. Tym bardziej widoczna staję się dążność do jego konserwacji, do zachowania, zabalsamowania jego okruchów.

Eksponowane prace układają się w spójny cykl pozbawiony jednak narracji. Pomiędzy poszczególnymi utworami wideo uważny widz może zaobserwować przepływanie motywów, wykorzystywanie charakterystycznych kadrów, które niejako podświadomie wskazują na wspólny rdzeń problemowy z jakiego wyrasta ta twórczość.

Szymon Maliborski

Piotr Swiatoniowski

http://www.swiatoniowski.com

Urodził się w 1985 roku w Krakowie. Mieszka i pracuje w rodzinnym mieście. W 2008 roku rozpoczął studia na wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2011 roku rozpoczął równolegle studia II stopnia na wydziale Intermediów. Zajmuje się głównie wideo, fotografią oraz obiektami.

Wystawy indywidualne:
– video R, Art Agenda Nova, Kraków, 2012

Festiwale:
– Punkty Widzenia, Łódź, 2012
– Sites En Ligne, Ligne pod Brukselą, Belgia, 2009
– Przemiany, Warszawa, 2009
– Zdarzenia, Tczew, 2009
– Audio Art, Bunkier Sztuki, Kraków, 2009
– Rewizje, Dworzec Centralny, Warszawa, 2009
– Festiwal Filmów Studenckich Węgiel, Katowice, 2009

Wystawy zbiorowe:
– Poznanie przyrody nie jest przyrodą, Park Jordana, Kraków, 2012
– CSW Zamek Wawelski, Festiwal ArtBoom, Zamek Królewski na Wawelu, Kraków, 2012
– Jak daleko stąd, jak blisko, Galeria Wiatrak, Kraków, 2012
– Przestrzeń, Galeria Bunkier Sztuki, Kraków, 2012
– Kontrrewolucja, Galeria BWA, Tarnów, 2012
– Pani Walewska, Galeria Zbionik Kultury, Kraków, 2011
– Nieobecne granice, Galeria Parter, ASP, Łódź, 2010
– Hibrida 3, Galeria Cartwright Hall, Bradford, Anglia, 2008

Nagrody:
– I Nagroda, Festiwal Wideo Punkty Widzenia, Łódź, 2012
– I Nagroda w Kategorii Instalacje, Międzynarodowy Festiwal Zdarzenia, Tczew, 2009