“Poczekalnia” Łukasza Surowca

Film “Poczekalnia” Łukasza Surowca to jedna z prac prezentowanych jest na wystawie “Skip the line! Populizm i obietnice współczesności” organizowanej przez Biennale Warszawa z siedzibą ul. Marszałkowskiej 34/50. Wystawa trwa do 30 listopada.

O wystawie

„SKIP THE LINE!” krzyczą̨ reklamy przy turystycznych atrakcjach w centrach zatłoczonych miast. Wystarczy zapłacić by ominąć kolejkę i zaoszczędzić czas. Być pierwszym, sprytniejszym, ponad wszystkimi innymi. „Skip the line!” (omiń kolejkę), to hasło, które staje się metaforą obietnicy jaką uwodzą nas reklamy, media i politycy. Prezentowana wystawa łączy dwa pozornie odległe od siebie rejestry językowe – populistycznej nacjonalistycznej polityki i neoliberalnego kapitalizmu, skupiając się na tym jak nieustanne przekazy medialne mamią odbiorców, a język próbuje kształtować i zaklinać rzeczywistość.

Zebrane na wystawie prace międzynarodowego grona artystek i artystów nawiązują do retoryk obietnic: zarówno tych prostych, życiowych i codziennych, jak i politycznych czy egzystencjalnych. Zestawione ze sobą prace problematyzują pojęcie obietnicy na kilka sposobów: opowiadają o fantazmacie sukcesu zawodowego i ekonomicznego wpisanego w neoliberalny kult pieniądza, a także o innej wielkiej obietnicy zbiorowego triumfu narodowego.

(źródło: materiały organizatora)