Godziny zwiedzania
Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00
Galeria
Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków
Artysta
Piotr Filipiuk
O wystawie
Piotr Filupiuk – ur. 1979 r., student V roku Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie;
„Interesuje mnie kondycja współczesności. Obserwuję i portretuję potoczną rzeczywistość, z drugiej zaś strony kreuję ją poprzez manipulowanie jej kontekstami. Elastyczne zestawianie stosowanych mediów, lub zderzanie ich ze sobą w warstwowych realizacjach, pozwala mi zachować subiektywny stosunek do rzeczywistości.”
2007 PRZECIĄG. FESTIWAL SZTUKI MŁODYCH Zamek Książąt Pomorskich Szczecin
2008 Ogólnopolska Wystawa Rysunku galeria Wozownia Toruń
2009 4 Spotkania Artystyczne ASPEKTY – Mit Mitologia Mitomania Galeria Promocji Młodych, Łódź
2009 „306” wystawa VI Pracowni Malarstwa, galeria Floriańska 22 Kraków
2009 Ogólna Wystawa Rysunku Toruń; wyróżnienie honorowe
2009 PRZECIĄG. FESTIWAL SZTUKI MŁODYCH Zamek Książąt Pomorskich Szczecin
2009 CHRISTMAS PALM! Whiteconcepts, The Absence of Art Berlin
2010 SILNIA, Kraków
2010 ARTENALIA, Stara Rzeźnia, Poznań
”Playground” jest prezentacją tych prac z twórczości Piotra Filipiuka, w których skupiają się najistotniejsze i najbardziej charakterystyczne wątki z jego twórczości. Koncepcja wystawy została skonstruowana na zasadzie tytułowego „playground”, placu zabaw, w którym artysta wciąga widza w wykreowaną przez siebie grę zaś idea oparła się na postawie artystycznej, którą przyjął Filipiuk. W swoich pracach balansuje na granicy pomiędzy fikcją a odniesieniami do rzeczywistości. We własny sposób sięga do historii, powiela i cytuje znane kulturowo obrazy. Buduje nowe narracje, które łączą się między sobą, poddając coraz to kolejne rozwiązania.
Filipiuk uważnie obserwuje otaczającą go rzeczywistość a następnie składa wszystkie elementy w zupełnie nową formę. Materiał do dalszych eksperymentów czerpie zarówno z najbliższego otoczenia, jak i wykorzystuje ogólne mechanizmy, które rządzą aktualnym światem. Sam jednak stawia się w roli obserwatora, sugerującego ale nie narzucającego własnej drogi interpretacji. W swoich pracach wykorzystuje medium jakim jest film, ponieważ widzi w nim połączenie dwóch różnych i przeciwstawnych funkcji: integralną część świata Sztuki ale również jedno z podstawowych źródeł popkultury.
Artysta zmierza się również z samą materią filmu czy kliszy fotograficznej, które przemienia w pole do dalszych eksperymentów. W jego pracach zatracają całkowicie pierwotne przeznaczenie- wizualnego poręczyciela rzeczywistości- by przybrać kompletnie abstrakcyjną formę lub stać się rodzajem wirusa infekującego w niespodziewanych momentach „zdrową” tkankę filmu.
Na wystawie Filipiuk, po własnej zabawie z pracami, porzuca je i pozwala widzom na indywidualną grę. Daje możliwość pozbawienia obiektu artystycznego powagi i sprowadzenia do roli zabawek. Unika prostych odpowiedzi, zaskakuje i namawia by patrzeć na prace z różnych perspektyw i zachęca do odbioru konkretnych obrazów poprzez pryzmat zabawy. Pozwala równie nie podejmować rzuconego wyzwania a po prostu podążać poddanymi tropami. W jego grze nie ma złych ruchów.
Paulina Olszewska