Art Agenda Nova Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery
Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery

XAWERY DESKUR | BABEL | 4.02-7.04.2023

Serdecznie zapraszamy na Wernisaż | XAWERY DESKUR | 4.02.2023, godz. 14.00 | w Galerii Kaplica – Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w sobotę 4 lutego godz. 14:00!

“Według historii biblijnej Bóg postanowił pomieszać języki ludziom, którzy wznosili wspólnymi siłami wieżę Babel. Czy jednak jego czyn nie świadczy o despotyzmie? Idee wspólnoty i kooperacji, dzięki którym wspólnymi siłami i w porozumieniu ludzie dążą do ideałów, to jeden z aktualnych tematów w dobie katastrofy klimatycznej i aktywizmu. Idea człowieka uzurpującego sobie prawo do boskości to kontrowersyjny aspekt, przejawiający się w postawach czołowych postaci ze świata polityki, technologii i kapitalizmu. Za sprawą hierarchii społecznych, nierówności klasowych i posiadanego kapitału, we współczesnym świecie prawo do „boskości” uzurpują sobie m.in. technokraci z Doliny Krzemowej. Alexa to twór tego pokroju, stworzony w korporacji Amazon, budzącej kontrowersje z uwagi na sposób traktowania swoich pracowników – postrzegany przez wielu jako nierówny, wyzyskujący i przemocowy. Alexa to urządzenie oparte na sztucznej inteligencji, czyli, jak głosi super gwiazda technokracji – Elon Musk, najniebezpieczniejszym tworze technologii, jaki na nas czyha, ze względu na potencjalną przewagę nad człowiekiem – może szybciej się uczyć i szybciej produkować.
Czy mroczna, technokratyczna wizja z filmów science fiction rzeczywiście nam grozi? Czy technokratyczny nadczłowiek rzeczywiście objawi się w postaci robota i komputera? Interaktywna instalacja stworzona za pośrednictwem urządzeń Alexa pozwoli jej na chwilę osiągnąć poziom sacrum, wcielając się w rolę wyroczni oraz spowiednika. To „bóstwo” rozświetli światłem wmontowanej diody zarys przyszłości, którego cień już teraz pada na nasze komputery, smartfony i wbudowywane chipy.”

~ Xawery Deskur
Kurator: Leszek Golec
Galeria Kaplica – Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Wystawa czynna do 7.04.2023