Art Agenda Nova Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery
Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery

NORMAN LETO | HUMAN SAGA | 7.10-20.10.2023

Od 7 października w galerii Agra-Art będzie można oglądać wystawę malarstwa Norman Leto pt. Human Saga zorganizowaną we współpracy z krakowską Fundacją Wschód Sztuki. Wystawa będzie połączona ze sprzedażą dzieł.

Norman Leto jest dzisiaj jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów wizualnych XXI wieku. Jego twórczość obejmuje obszary zarówno malarstwa jak i filmu oraz przestrzeni cyfrowej. Znany jest z głośnych filmów Sailor i Photon a jego twórczość malarska nieustannie zaskakuje poszukiwaniami przebiegającymi w różnych kierunkach. Zaczynał od fascynacji malarstwem Zdzisława Beksińskiego, by następnie przejść w stronę rozwiązań i form bardziej indywidualnych, z których jest dzisiaj najbardziej znany.

Na wystawie prezentujemy dzieła powstałe w latach 2003-2023. Punktem wyjścia do niektórych obrazów jest rzeczywisty pejzaż i rzeczywiste postaci lub przekształcenia tego pejzażu i postaci, powstające przy użyciu sztucznej inteligencji. Artysta wykorzystuje przy tym niedoskonałości i deformacje, powstałe w aplikacjach programów Runway czy Stabble diffusion, uznając je za ciekawy obszar do dalszych poszukiwań formy obrazu. Stara się uchwycić zmienność i ruch, obecne w pejzażu a także pokazać proces widzenia w jego indywidualnym zróżnicowaniu. Sięga po tematy najbardziej aktualne, komentując bieżące wydarzenia związane z wojną i podpatrzone na internetowych komunikatorach.

Małgorzata Gołębiewska, kuratorka wystawy pisze we wstępie do katalogu: “Aktualna wystawa, wybór prac z krakowskiej kolekcji, to wielowątkowa opowieść, która niczym serial filmowy, saga, wciąga widza i przybliża nam to, co na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zajmuje artystę oraz najintensywniej oddziałuje na jego twórczą wyobraźnię.”

Więcej szczegółów pod linkiem: https://www.agraart.pl/human-saga/