Art Agenda Nova Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery
Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery

Justina & co.uk | Magda Buczek

Justina & co.uk

01.03.2013 - 14.04.2013

Wystawy

Godziny zwiedzania

Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

Galeria

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider

Artysta

Magda Buczek

O wystawie

otwarcie 1.03, godz. 18.00
wystawa do: 31.03.2013
kuratorka: Aneta Rostkowska

Kim jest Justina? Czy jest kolekcjonerką wrażeń współtworzącą nocną scenę klubów Londynu, Ibizy, Barcelony, Amsterdamu i Florencji? Współczesną bohaterką opowieści łotrzykowskiej? Mistrzynią jouissance? Bezwględną Lulu? Idealną kochanką? A może po prostu Polką usiłującą znaleźć swoje miejsce w Londynie?

Poprzedni projekt Magdy Buczek, "Justina is", pokazany w Łódź Art Center w ramach Fotofestiwalu 2010, prezentował dziennik podróży - fragmenty nietypowej korespondencji, którą bohaterka wysyła do artystki ze swoich wypraw. Obiekty, zdjęcia, statusy na Facebooku i film były świadectwem energii witalnej, erotyzmu i glamouru wbrew przeciwnościom losu.

Wystawa w Art Agenda Nova pokazuje drugi poświęcony Justinie projekt. Tym razem artystka patrzy na Justinę jak na figurę w perspektywie - obiektywu, kontekstu literackiego, ale też czasu, który jako kuzynki i przyjaciółki od dzieciństwa spędzały razem, a który teraz zaczyna je nieodwołalnie rozdzielać.

Kontekst literacki to "Justyna i spółka", czyli diva i jej awanturnicze wspólniczki - Moll Flanders, Lulu i Fanny Hill. Łączy je zamiłowanie do przygód i maskarad oraz Londyn jako ich sceneria. Z map, wykresów, fragmentów tekstów i zdjęć wyłania się portret, którego bohaterka odwraca się do nas tyłem. Możemy poznać Justinę, ale niczego pewnego się o niej nie dowiemy.

Dodatkiem do projektu jest umieszczony w klubie Bomba na pl. Szczepańskim wyświetlacz z tekstami z Facebookowego profilu bohaterki. Krótki teaser:

w Bombie możecie już oglądać teaser do wystawy, a po wernisażu będą tam promocyjne drinki!!!

Gepostet von Aneta Neringa Rostkowska am Samstag, 23. Februar 2013

Magda Buczek - studiowała na ASP w Krakowie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, interesuje ją fotografia, film, rysunek oraz praca z tekstem i found footage, w pracach podejmuje temat reprezentacji, często w dłuższej perspektywie czasowej (Justina, Lido), zdobywczyni nagrody "Młody Talent" i Nagrody Publiczności na Fotofestiwalu Łódź 2009, mieszka w Warszawie.