Art Agenda Nova Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery
Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery

GŁĘBIA | PATRYCJA PIĘTKA


Godziny zwiedzania

Poniedziałek – piątek: 09:00 – 17:00

Galeria

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków

Slider

Artystka

Patrycja Piętka

Czas trwania

04.05 – 31.05.2021
Otwarcie wystawy: 4 maja 2021, g. 09:00

O wystawie

Art Agenda Nova, ul. Batorego 2 (II piętro), 31-135 Kraków
Kuratorka: Katarzyna Mierzwińska
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w g. 09:00-17:00

Wystawa Patrycji Piętki „Głębia” w Art Agenda Nova w Krakowie to pierwszy indywidualny pokaz twórczości artystki, która znajduje się na początku swojej drogi twórczej. Zaczerpnięte ze snów, filmów i innych dziedzin kultury wątki, które obecne są w pracach Piętki, przywodzą na myśl oniryczne wizje, głęboko osadzone w podświadomości. Wielość i mnogość kontekstów niekiedy pojawia się jak echo przeszłych zdarzeń. Jak wewnętrzny pogłos o niezidentyfikowanym pochodzeniu, będący wypadkową inspiracji i doświadczeń. Sięganie w wewnętrzną głębię to jedna z cech procesu artystycznej kreacji, rozpiętej na wielu różnych liniach czasowych i jedno z bardziej skomplikowanych narzędzi twórczych. Patrycja Piętka w swoich poszukiwaniach koncentruje się na swoistej „archeologii tematów”, czerpie pełnymi garściami z przeszłości, zagłębia się w historie znane, często sensacyjne i tajemnicze.
_____________________________
PATRYCJA PIĘTKA ur. w roku 1998, ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2017 roku rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2022 r. obroniła dyplom w pracowni Mirosława Sikorskiego. Aktualnie jest na drugim roku scenografii, próbując pierwszych sił w realizacjach studenckich etiud filmowych. Współpracowała z krakowskimi galeriami. Brała udział w wystawach: “PUZZLE” w Zalaegerszeg (na Węgrzech) w ramach Tygodnia Kultury Polskiej, 2019; “Na wyciągnięcie ręki” w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2019: SKOK KRAKERS, 2019; “Rysunkiem o rysunku – Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej ASP” organizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W 2019 roku otrzymała wyróżnienie w III Zimowym Salonie Młodych w galerii Zofii Weiss oraz wyróżnienie w konkursie CALL4ARTS2019 organizowanym przez Fundacje 4Style.
Artystkę interesuje motyw nocy, niepokoju, uczucia melancholii. Swoje inspiracje czerpie również z kultury filmowej, podążając za psychologią bohaterów i specyfiką budowania napięcia, jak i symboliki i niedopowiedzeń ukrytych w warstwach rzeczywistości. W swoich płótnach spokojnymi krokami przemierza nocne ulice rozświetlane przez pojedyncze światła okien, jak i podróżuje pociągami przez wieczorne, leśne pustkowia. Śledzi z noktowizorem życie zwierząt po zmroku, próbując zrozumieć nastrój opresji i wiszącej w mglistym powietrzu grozy. Świat dziecięcych lęków ukrytych w piwnicy przeplata się z emocjonalną naturą, której instynkty są równie nieokiełznane jak i nasze.

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

www.krakow.pl

Komunikat prasowy-Głębia

Facebook – Wydarzenie