CZOŁOWI POLSCY ARTYŚCI NA AUKCJI ANS AZURA

Już jutro 19 maja o godzinie 17.00 w galerii MYSIA 3 w Warszawie zostanie otwarta wystawa przedaukcyjna prezentująca wybrane prace polskich artystów z katalogu aukcji Ans Azura „Polscy artyści w centrum uwagi – powojenne pokolenie w Europie Środkowo-Wschodniej”.
Na stronie internetowej organizatora www.ansazura.com 19 maja ruszy również licytacja, a 26 maja o godz. 18.00 odbędzie się transmitowana na żywo aukcja, którą poprowadzi znany brytyjski licytator Tom Best. Ze względu na to, że wydarzenie odbywa się online mogą wziąć w nim udział kolekcjonerzy z całego świata.
Tadeusz Kantor, Natalia LL, Edward Dwurnik, Katarzyna Kobro, Jan Dobkowski, Ryszard Winiarski i Jerzy Nowosielski. To tylko kilka nazwisk artystów, których prace wystawione będą na aukcji. W sumie w ofercie znajdzie się ponad 20 dzieł polskich twórców współczesnych.
Aukcja ta to również rzadka okazja do nabycia rzeźby wg projektu Zdzisław Beksiński wykonanej na podstawie oryginalnego gipsowego modelu pracy rzeźbiarskiej artysty. Rzeźba ta powstała w 2021 pod merytorycznym i technicznym nadzorem Muzeum Historyczne W Sanoku w limitowanej edycji 8 sztuk + 4 kopie autorskie i są to oryginalne, ściśle kontrolowane, limitowane i numerowane dzieła artysty będące wiernym odwzorowaniem prac pochodzących z lat 60. i znajdujących się w zbiorach Galerii Beksińskiego w Muzeum w Sanoku.

“Ans Azura kładzie szczególny nacisk na powojenną oraz współczesną sztukę z perspektywy artystów, którzy dzięki zaangażowaniu i bogactwu swojej pracy, wywarli znaczący wpływ na sztukę Europy Środkowo-Wschodniej oraz Bliskiego Wchodu. Nasza platforma opiera się na trzech aspektach:  aukcjach online, sprzedaży prywatnej oraz organizacji wystaw online. Wraz ze wzrostem zainteresowania sztuką artystów pochodzących z wspomnianych regionów, mamy nadzieję, że Ans Azura stanie się pomostem pomiędzy rynkiem zachodnim, wschodnim i bliskowschodnim.  To szansa nie tylko na odkrycie bogatego dorobku sztuki, ale i okazja dla nowych odbiorców na wzięcie udziału w naszym przedsięwzięciu bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdują” – Andreea Stanculeanu prezes domu aukcyjnego ANS AZURA.

Dom aukcyjny ANS AZURA swoją działalność rozpoczął w 2021 roku i jest projektem o zasięgu międzynarodowym nastawionym na rynek Europy Środkowo-Wschodniej i Środkowej. W ofercie ANS AZURA znajdują się dzieła klasyków sztuki powojennej i współczesnej. Aukcje i sprzedaż prywatna prowadzone są w formule online.

Na pierwszych dwóch aukcjach dedykowanych najważniejszym artystom z Europy Środkowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu sprzedano w sumie 85% ze wszystkich wystawionych obiektów. Na jednej z nich udało się ustalić nowy rekord sprzedażowy dla Jana Dobkowskiego – praca jednego z najważniejszych współczesnych polskich artystów, “Oderwanie” (1959) osiągnęła wynik 61 tys. euro przy estymacji wynoszącej 38-42 tys. euro.

Kontakt dla mediów:

Anna Niemczycka-Gottfried
anna.niemczycka@rynekisztuka.pl

+48 609 614 359

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy (wystawę można oglądać do 22.05) oraz zachęcamy do wzięcia udziału w licytacji.