[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”dc_jqaccordion_widget”][/siteorigin_widget]

Godziny zwiedzania

Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

Galeria

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków

[smartslider3 slider=83]

Artysta

Mikołaj Rejs

O wystawie

kuratorka: Katarzyna Piekło
koordynatorka: Monika Zielińska

Noumen to wystawa inspirowana istnieniem najdrobniejszych istot na Ziemi, niewidocznych gołym okiem. Stanowi podstawę do stworzenia zbioru analiz, badanych przy pomocy doświadczeń i spostrzeżeń autora, z których niektóre sięgają nawet okresu dzieciństwa.

Tytuł wystawy nawiązuje do pojęcia wprowadzonego do filozofii przez Immanuela Kanta, oznaczającego rzecz samą w sobie, czyli rzeczywistość istniejącą niezależnie od świadomości, która jest niepoznawalna i nie może stać się czymś materialnym. Na to, co jest dostrzegalne bez dodatkowych środków, często składa się wiele „niewidzialnych” elementów, o których nie myślimy. Zdajemy sobie sprawę z ich istnienia, ale bez pomocy współczesnych technologii nie jesteśmy w stanie ich bezpośrednio zaobserwować. Autor wystawy w swoich rozważaniach staje przed próbą uchwycenia tego, co ulotne i ukazania tego, co pozornie niewidoczne i niemożliwie do zobaczenia. Sekrety egzystencji istnień, poszukiwania odpowiedzi na pytania, zamknięte w odrębnych układach światy, skłaniają do refleksji i zwrócenia uwagi na rzeczy niedostrzegalne na co dzień.

Tajemnicza atmosfera, nastrój i nietypowa aranżacja ekspozycji powoli wprowadzają w świat specyficznie pojmowany przez artystę. Przemierzając układy, obserwując prezentowane rzeczywistości, mamy możliwość zobaczenia niewidzialnego. Wśród rozmaitych obiektów znajdziemy także analogie do bajkowych stworów charakterystycznych dla dotychczasowej twórczości artysty. Wystawa w żaden sposób nie ilustruje naukowych wniosków oraz teorii. To swobodny zbiór dociekań zaaranżowany w bajecznie prosty i zrozumiały sposób.

Mikołaj Rejs – zajmuje się fotografią, a od końca lat 90-tych również sztuką ulicy. Jego prace powstają przeważnie w przestrzeniach postindustrialnych. Uczestnik licznych imprez graffiti i street artu (m.in. Meetings of Styles, Lublin 2011 i 2012; Street Art Festival, Katowice 2011; Lubelski Festiwal Graffiti, Lublin 2010; Outline Colour Festiwal, Łódź 2009, Brain Damage, Warszawa 2003). Współtwórca projektów artystycznych i edukacyjnych (Dzień ze sztuką, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie 2012; polsko-ukraińsko-mołdawski projekt Artdrome, Ługańsk 2012; Between the Wall, Legnica 2012, Drogi do wolności, MOCAK 2011). Jego prace małoformatowe oraz fotografie były pokazywane na licznych wystawach zbiorowych.