[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”dc_jqaccordion_widget”][/siteorigin_widget]

Godziny zwiedzania

Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

Galeria

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków

[smartslider3 slider=103]

Artysta

Florian Tuercke

Kurator

Aleksandra Grzonkowska

O wystawie

more than the sum of its parts
13.09 – 7.10.2019
Art Agenda Nova
Wernisaż / opening: 13.09, 18:00
Spotkanie z cyklu ArtistTalk odbędzie się w języku angielskim

Wystawa more than the sun of its parts to wybór prac niemieckiego artysty Floriana Tuercke, które ze szczególną wrażliwością odnoszą się do wątków społeczno – politycznych i ekologicznych. Tuercke nie ogranicza się do jednego medium, ale łącząc rozmaite techniki i narzędzia często realizuje projekty multimedialne. W ostatnich pracach wizualnych, wykorzystując technikę fotografii kompozytowej (nałożenie wielu warstw kolejno na siebie), artysta podejmuje tematy, które analizują rolę historii, pamięci zbiorowej i aktualnych wydarzeń na świecie w kontekście zachodzących zmian na tle społecznym i politycznym.

Tytuł ekspozycji został zaczerpnięty z cytatu Arystotelesa „Całość to więcej niż suma jej składników i stanowi wskazówkę dla widza jak odczytywać zaprezentowane prace.

Album the good the bad and the ugly zawiera sto portretów postaci, które wywarły bądź nadal wywierają znaczący wpływ na kształt współczesnego świata od czasu zakończenia II wojny światowej. W momencie, kiedy książka jest zamknięta, toczy się pięćdziesiąt rozmów na tematy, o których tylko możemy dociekać.

SSO (Sud Sud osti//South South East) to tytuł projektu, który powstał w trakcie pobytu artysty na Sycylii w 2016 r. Obiektyw jest skierowany ku wybrzeżom Libii, dokumentując horyzont rozciągający się między Europą a Afryką Północną na Morzu Śródziemnym. To 15 – minutowe wideo, wyświetlane w zapętleniu, jest superimpozją sześćdziesięciu pojedynczych nagrań, które zostały ujęte jednego dnia. Oryginalna woda w butelce Nestle Vera (łac. prawdziwy) jest zastąpiona tą śródziemnomorską. W dniu, kiedy artysta rejestrował horyzont, włoscy strażnicy zatrzymali 4,655 osób na libijskich wodach, a 28 zostało uznanych za zaginione (źródło: France24). Firma Nestle jest z kolei jedną z marek, które wspierają prywatyzację dostępu do wody pitnej, co jest zaprzeczeniem postanowień UN (Rezolucja 64/292) i jedną z przyczyn migracji.

Rezonująca kula opiera się tylko w jednym punkcie na diagonalnej rozpiętej strunie, która znajduje się pomiędzy pomieszczeniami. Owa relacja między grawitacją a napięciem struny reprezentuje kruchość rzeczywistości jaką znamy i jakiej doświadczamy.

Istotnym elementem pracy drop by drop jest roślinność. Kropla wody rytmicznie uderza o strunę, wydobywając dźwięk i jednocześnie nawadniając lokalną fbrę. Poprzez tę laboratoryjnie zaaranżowaną instalację artysta poszukuje dystopijnego piękna przyszłość.

Ziemia to portret planety, który składa się ze stu jej wyobrażeń w formie kolejno na siebie nałożonych warstw. „Całość to więcej niż suma jej składników”.

***

Bassbediener Open Studio to nagranie, które powstało w ramach rezydencji Floriana Tuercke w Krakowie. Inną realizacją, która powstała w trakcie rezydencji, jest autorski instrument Longboardharp II. W trakcie sześciu dni pracownia była otwarta dla wszystkich zainteresowanych doświadczeniem instalacji dźwiękowych. Finał rezydencji to koncert w dawnej fabryce Telkom Telos z udziałem: Piotr Barnakiewcza, Jacka Dębskiego orz Piotra Sobczaka.

Więcej nagrań dostępnych na stronie: www.floriantuercke.net

Organizację rezydencji artystycznej wspiera Fundacja Wschód Sztuk oraz Gmina Miasta Krakowa.

***

Florian Tuercke – urodzony w 19977 roku. Zajmuje się sztuką dźwięku, wideo i fotografią oraz realizuje projekty w przestrzeni publicznej. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni prof. Diet Saylera oraz w Pracowni „art and public space“ prowadzonej przez Georga Wintera.
Laureat wielu nagród artystycznych i stypendiów. Mieszka i pracuje w Norymberdze (DE) i Gdańsku (PL).

W ostatnich latach Tuercke realizował projekty i brał udział w wystawach i festiwalach na świecie, m.in. w Chile, Grecji, Hiszpanii, Izraelu, Japonii, Meksyku, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii.

Laureat licznych nagród artystycznych i stypendiów.

Organizację rezydencji artystycznych wspiera Gmina Miejska Kraków oraz miasto partnerskie Norymberga.

Relacja z wernisażu

[smartslider3 slider=100]