[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”dc_jqaccordion_widget”][/siteorigin_widget]

Godziny zwiedzania

Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

Galeria

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków


Artysta

Karolina Kowalska

O wystawie

Młoda, ale już dostrzeżona przez kuratorów krakowska artystka Karolina Kowalska stworzy w art agenda nova instalację malarską, którą można nazwać umownie horyzontem. Jedno z pomieszczeń zostanie za pomocą wąskiego paska podobnych do siebie modułów ze zdjęciami fragmentów architektury opasane i wyodrębnione. Oprócz elementów malarstwa, fotografii i druku zestawionych na zasadzie collage’u, artystka pragnie ingerować w przestrzeń galerii tworząc rozszerzenie swojej konceptualnej wizji na ścianach galerii.

Zabieg artystki polegający na zamknięciu widza w przestrzeni galerii, osaczeniu monotonnym, powtarzalnym widokiem wydaje się sztuczny, jednak właśnie takiego widoku doświadczamy podróżując przez Europę. Kowalska wiąże swoją pracę z europejskim kręgiem kulturowym, z problemem homogenizacji i upodabniania się do siebie krajów Europejskich.

Tytuł wystawy odnosi się zarówno do zabiegu rozskalowania w przedstawieniu horyzontu, jak również do samego tematu obrazów- architektury masowej, zmultiplikowanej, ekonomicznej. Pomiędzy “makro skalą” a “MAKRO casch&carry”.

Projekty architektoniczne, które artystka cytuje w swojej pracy pochodzą z końca lat siedemdziesiątych tego stulecia. Są to głównie budynki handlowe lub przemysłowe, kwiat lub raczej wykwit urbanizacji.

Właściwie interesujący jest dla mnie horyzont widziany z prawie dowolnej autostrady w Europie znajdującej się na płaskim terenie. Ciężko się zorientować, w jakim kraju się przebywa, ponieważ “makro cash & carry” wszędzie wygląda identycznie i nazywa się identycznie, podobnie jak wiele innych sieci handlowych, stacji benzynowych, sklepów, biur, magazynów itp.

Wystawę można oglądać do 10 września