[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”dc_jqaccordion_widget”][/siteorigin_widget]

Godziny zwiedzania

Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

Galeria

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków

[smartslider3 slider=84]

O wystawie

BURZA, ZBIÓR PUSTY – WYSTAWA W RAMACH SHOWOFF 2014 MIESIĄCA FOTOGRAFII
________________________________________
17.05 – 03.06.2014
kuratorzy: Gunia Nowik, Patrick Komorowski
artyści: Paweł Błęcki, Wiktoria Bukowy, Maciej Stachowiak

Dla Zbioru Pustego natura to uprzywilejowane miejsce spotkań, surowiec i model wspólnych działań. Fotografie opuszczonych przestrzeni – zrealizowane tuż przed burzą podczas wyprawy w góry – stają się w oczach widza miejscami zdarzenia, które jeszcze się nie odbyło i pozostaje tylko rozszyfrować jego zwiastuny. Sklepienie jaskini czy napięcie liny nad brzegiem rzeki odsyłają do sił analogicznych do zbliżającego się zjawiska atmosferycznego. Procesy rozwarstwień geologicznych i organiczne osady wpisują się jednak w czasy, których nie obejmuje zmysłowe doświadczenie i pozostają poza polem widzenia. Nadchodząca burza, która spełni się dopiero w błysku pioruna, stanowi metaforę aktu fotograficznego. Pomimo tego, że przez obraz przechodzi dynamika gromu, akt ten zawsze zatrzymuje tu i teraz, które natychmiast znika, i ostatecznie obraz uwidacznia nieobecność. Wydaje się zatem, że zdjęcia Zbioru Pustego kwestionują możliwości zobrazowania wspólnego doświadczenia i relacji wobec natury tylko za sprawą fotografii. Jednak w działalności wspólnej w przestrzeni wystawy udaje im się uciec przed tym paradoksem. Poprzez umieszczenie w niej obiektów natury, takich jak belemnit czy suche gałęzie ułożone w konstrukcję szałasu, przestrzeń staje się autentycznym polem do połączenia ich indywidualnych energii.
————————-

Grupa Zbiór Pusty powstała w 2013 roku w Poznaniu. Jej zainteresowania skupiają się głównie wokół obiektu i instalacji. W maju 2013 roku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa Zbioru Pustego – Rezonans – w ramach Gallery Weekend w Poznaniu. W skład grupy wchodzą:

Paweł Błęcki (ur. 1984, Gdańsk)
Absolwent intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Stypendysta programu Erasmus w praskiej szkole filmowej FAMU na wydziale fotografii. Studiował również Kulturoznawstwo i Archeologię na Uniwersytecie Gdańskim.

Wiktoria Bukowy (ur. 1990, Poznań)
Studentka intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wybrane wystawy: Inclusions (Żelazowa Wola, 2013), Hotel Insomnia (Poznań, 2013), PackDesign (Mediolan, 2013), Space (Kraków, 2012).

Maciej Stachowiak (ur. 1986, Poznań)
Absolwent edukacji artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Studiował także filozofię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wybrane wystawy: Mum, I just really need to focus on my art right now! (Poznań, 2013), Projekt Łazarz (Poznań, 2012).