[smartslider3 slider=111]
V Galicyjska Aukcja Sztuki Współczesnej
Organizator : Art Agenda Nova, ul. Batorego 2, 31-135 Kraków, nova.art.pl
Regulamin V Galicyjskiej Aukcji Sztuki Współczesnej
10 grudnia 2020, godz. 19.00
Katalog aukcyjny dostępny na platformie artinfo.pl i onebid.
Podobnie jak poprzednia edycja, Piąta Galicyjska Aukcja Sztuki Współczesnej odbędzie się w formie online z możliwością śledzenia licytacji na żywo. Piątą odsłonę aukcji udostępniamy na dwóch internetowych platformach aukcyjnych: Artinfo.pl oraz Onebid. Zainteresowani konkretnymi pracami będą mogli obejrzeć je w krakowskiej siedzibie galerii po uprzednim umówieniu.
Na aukcji prezentujemy prace klasyków współczesności, czołowych przedstawicieli polskiej sztuki II połowy XX wieku oraz artystów średniej generacji i przedstawicieli sztuki aktualnej o ugruntowanej pozycji na rynku sztuki.
W naszym katalogu znajdą Państwo niemal 60 prac najciekawszych przedstawicieli sztuki współczesnej.
Z oferty aukcyjnej szczególnie polecamy wczesne prace na papierze Jerzego Nowosielskiego i Kazimierza Mikulskiego oraz szkice Franciszka Starowieyskiego – artystów cieszących się dużym uznaniem. Zainteresowani mogą nabyć również prace Andrzeja Szewczyka (z cyklu „Wałki” oraz z cyklu „Gotyk”).
W naszej ofercie znaczące miejsce zajmują dwie prace olejne Jerzego Dudy-Gracza. Dużą popularnością cieszą się prace malarskie Antoniego Fałata oraz Franciszka Maśluszczaka czy Marii Wnęk reprezentującej art brut. Podczas aukcji można także wzbogacić swoją kolekcję o prace Mikołaja Starowieyskiego czy obrazy artystów związanych z nurtem street-artu: Sławka Zbioka Czajkowskiego, Pikasa czy Sepe.
Nie zabraknie również prac artystów związanych z nurtem sztuki krytycznej takich jak Alicja Żebrowska.Na uwagę zasługuje obraz Łukasza Surowca, artysty nominowanego w roku 2018 do nagrody „Paszporty Polityki” oraz finalisty konkursu „Spojrzenia” organizowanego przez Deutsche Bank i Narodową Galerię Sztuki Zachęta. Na Piątej Galicyjskiej Aukcji Sztuki jest możliwość licytacji brulionu z rysunkami Wilhelma Sasnala, obiektu Roberta Kuśmirowskiego, szklanki autorstwa Agaty Bogackiej i teki graficznej „Polska” wydanej przez galerię Raster. Dostępne są prace anonimowej grupy The Krasnals – na bieżąco komentującej otaczającą nas rzeczywistość.
Piąta Galicyjska Aukcja Sztuki Współczesnej to także okazja do zapoznania się z dorobkiem twórców młodszej generacji o uznanej pozycji na rynku sztuki i znaczącym artystycznym dorobku. Dostępne będą prace malarskie Łukasza Stokłosy, Tomka Kowalskiego czy Michała Chudzickiego. Na aukcji znajdą Państwo również cztery propozycje Normana Leto, twórcy uznanego filmu „Photon” oraz laureata „Paszportu Polityki” w kategorii sztuki wizualne – dwa obrazy malarskie, rysunek i paletę artysty. Proponujemy także do sprzedaży pracę Bartosza Kokosińskiego – wielokrotnego zdobywcy pierwszego miejsca w rankingu Kompasu Młodej Sztuki. Chcemy zwrócić uwagę na obiekt autorstwa Xawerego Deskur Wolskiego – wszechstronnego artysty obecnie związanyego ze środowiskiem filmowym.
W katalogu aukcyjnym znajdą Państwo również dzieła takich artystek jak Janina Kraupe-Świderska, Natalia Bażowska, Magdalena Lazar, a także pracę z cyklu „Kalendarz” autorstwa Agnieszki Polskiej. Wśród prac dostępnych na aukcji znajduje się także surrealizujący obraz autorstwa związanej z poznańską grupą Penerstwo Magdaleny Starskiej.
Piąta edycja Galicyjskiej Aukcji Sztuki Współczesnej to również okazja do nabycia pierwszy raz prezentowanej na rynku sztuki ręcznie wykonanej teki kolekcjonerskiej Jerzego Nowosielskiego „Bogurodzica”, zawierającej 10 certyfikowanych prac wykonanych w technologii Digigraphie. Prace przestawiają reprodukcje prac o tematyce sakralnej znajdujących się w Cerkwii P.W. Zaśnięcia Matki Boskiej w Krakowie. W katalogu znajdują się również dwie propozycje prac z teki „Mandylion” dostępnych oddzielnie.
Warto zwrócić uwagę na abstrakcyjne płótno Dominika Smolika, a także na prace takich artystek jak Sylwia Brzyszczyk, Patrycja Piętka oraz Anna Mamica. reprezentujących na aukcji najmłodsze pokolenie twórczyń.