Art Agenda Nova Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery
Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery

XAWERY DESKUR | MIEJSCE ŚPIEWAJĄCYCH KAMIENI | 15.06-3.09.2023

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy “Miejsce śpiewających kamieni” Xawerego Deskura w czwartek 15.06 o godz. 18:30 w Muzeum Żydowskim Galicja!

Realizowana w ramach wystawy praca „Miejsce śpiewających kamieni” to multimedialna instalacja przestrzenna inspirowana postacią Sat-Okha – Stanisława Supłatowicza, zwanego “polskim Indianinem”. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Mirisch & Lebenheim Żydowskiego Muzeum Galicja od 15 czerwca do 3 września 2023 roku.

Zachęcamy również do lektury wywiadu z Xawerym Deskurem na łamach Wyborcza.pl:
WYWIAD

oraz do obejrzenia trailera filmu pt. “Strzała” prezentowanego na wystawie:
TRAILER

O artyście:
Xawery Deskur – artysta wizualny, filmowiec i rzeźbiarz. Absolwent krakowskiej ASP (2015) i kursu scenopisarstwa SCRIPT oraz filmu dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Młoda Polska” (2021) oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2022). Laureat nagrody Artystyczna Podróż Hestii – miesięczne stypendium w Nowym Jorku i wystawa indywidualna w galerii Propaganda (Warszawa, 2014 r.). Uczestnik festiwali artystycznych i filmowych, takich jak Sundance Tv Shorts w Londynie, Berlin Short Film Festival, Artloop w Sopocie, Biennale WRO we Wrocławiu, Narracje w Gdańsku, Etiuda & Anima, Krakowski Salon Sztuki, ArtBoom w Krakowie. Aktualnie doktoryzuje się na ASP w Warszawie. Jest opiekunem Larsa – królika doświadczalnego, uratowanego z warszawskiego laboratorium.