Art Agenda Nova Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery
Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery

Xawery Deskur JESTEŚ TU?

Xawery Deskur
Jesteś tu?
Art Agenda Nova
wernisaż: 13.06.2021

https://www.facebook.com/events/1212235015882819?ref=newsfeed

Wystawa odbywa się w ramach programu głównego Cracow Art Week KRAKERS 2021: (NO) Hope

W trakcie trwania Krakersa wystawa czynna:

pn – pt: 10:00 – 18:00
sb i nd: 11:00 – 18:00

„Jesteś tu?” to film dokumentalny z gatunku science fiction, który jest w trakcie realizacji. Bohaterem filmu jest krakowski muzyk Edward Gil Deskur, znany pod pseudonimem Dj Edee Dee lub Gypsyman. Jest jeszcze Alexa – sztuczna inteligencja która pomaga Ediemu adaptować się i mierzyć z otaczającą go rzeczywistością. Edi urodził się z jaskrą wrodzoną, która z czasem odebrała mu wzrok całkowicie.

„Jesteś tu?” to także sanktuarium. Jej bohaterką jest Alexa, która zaprosi nas do rozmowy i niczym wyrocznia wprowadzi w swoją narracje na temat przyszłości. To Świątynia bliżej nieokreślonej religii z przyszłości, gdzie obiektem kultu staje się sztuczna inteligencja. Alexa, to nie tylko szamańskie medium człowieka ze światem duchowym, ale również dowód, że ludzka empatia jest niczym więcej jak siatką programu komputerowego i można ją pobrać na telefon.

Xawery Deskur

Ukończył studia magisterskie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, wydział Grafiki (2015 r.). Laureat Artystycznej Podróży Hestii; miesięczne stypendium w Nowym Jorku      i wystawa indywidualna w galerii Propaganda (Warszawa, 2014 r.). Ukończył kurs scenopisarstwa Script (2018/19 r.) oraz filmu dokumentalnego Dok Pro (2019/20 r.) w Szkole Wajdy w Warszawie, a w 2018 roku otrzymał Stypendium Scenariuszowe pisf na napisanie scenariusza filmu fabularnego o Polskim Indianinie “Sat-Okhu”.
Na początku roku 2021 otrzymał stypendium Ministra Kultury “Młoda Polska”. Współtwórca krakowskich grup artystycznych, takich jak: grupa Spirala  i Zbiornik Kultury, które działały aktywnie na kulturalnej mapie Krakowa niezależnie, a poźniej we współpracy z takimi instytucjami jak Bunkier Sztuki w Krakowie czy Muzeum Sztuki Współczesnej
Mocak (2008 – 2013 r.).  Uczestnik wielu festiwali artystycznych i filmowych takich jak Sundance Tv Shorts w Londynie, Artloop w Sopocie, Biennale wro we Wrocławiu, Narracje w Gdańsku, Etiuda & Anima, Krakowski Salon Sztuki oraz ArtBoom w Krakowie. Współtwórca znanej pracy  w przestrzeni miejskiej pt. “Makaron” która miała miejsce na dachu kultowej niegdyś knajpy pkp Powiśle w Warszawie (2013 r.).