Art Agenda Nova Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery
Galeria Sztuki Współczesnej / Contemporary Art Gallery

Mały miś mówi… oj! | Aleksandra Uraban

Mały miś mówi... oj!

26.09.2008 - 31.10.2008

Wystawy

Godziny zwiedzania

Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

Galeria

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider

Artysta

Aleksandra Urban

O wystawie

Wystawa w Galerii Nova jest pierwszym pokazem twórczości młodej artystki w Krakowie. Pokazywane tu prace, najnowsze działania artystki, kontynuują wcześniej podejmowane tematy i operują podobną stylistyką. Dzieła nie stanowią zamkniętego cyklu, powiązania są jedynie lekko zarysowane.
Prace Urban przedstawiają swoistą wizje świata. Ceni niejednoznaczność, umiejętnie posługuje się stylistyką kiczu - niekiedy z elementami erotyki - ze składających się na nią motywów, elementów i symboli tworzy obfite, pozornie nonsensowne kompozycje. Ważnym wątkiem, z którego czerpie motywy do pracy, jest jej przeszłość. Jak sama mówi: „Wyjęte z mojej pamięci echa snów, wspomnień i fantazji są melanżem tego co różowe, słodkie i pluszowe z irracjonalnym, ale nie tylko, strachem i złowrogością. Kiedy byłam dzieckiem, moja świadomość przypominała gabinet osobliwości, z latami jednak nic się nie zmieniło, a wyobrażone strachy nabrały realnych kształtów.” Tematyka obrazów prezentowanych na wystawie to połączenie tkwiących w podświadomości wyobrażeń, sennych koszmarów z dziesiątkami cytatów i zapożyczeń.
Najnowsze prace rozwijają, prawdopodobnie w największym stopniu w dotychczasowej aktywności artystki, wątek dwoistości świata dziecięcego i świata ludzi dorosłych, którzy przez swoją wrażliwość czy nadwrażliwość nigdy nie dorośli. Atmosferę bajkowego, radosnego i pełnego kolorów świata oddaje tytuł wystawy oraz tytuły poszczególnych obrazów (Za górami za lasami, Lukier). Jednocześnie do tego spokojnego, bezpiecznego miejsca beztroski wkrada się ciągłe napięcie w postaci rozlewających się koszmarów, pełzających postaci z kreskówek i niepokojących gryzmołów. Na płótnach odnajdujemy surrealistyczny świat nierzeczywistych postaci i miejsc, który momentami przeraża, a wszystko to skumulowane razem generuje atmosferę paniki. Artystka określa genezę takiego nastroju wiążąc ją z odczuciami, które towarzyszą nadchodzącej dorosłości. W takim kontekście prace te zdają się oddawać stan umysłu pokolenia 30-latków, ludzi którzy próbują funkcjonować w dorosłym świecie, jednocześnie za wszelką cenę chcąc zachować przywileje beztroskiego dzieciństwa. „Ja-człowiek dorosły czuję ciągle napięcie i to samo czuje zachowane we mnie dziecko. Malarstwo jest sposobem na rozprawienie się z tym napięciem jak sposób zwalczania arachnofobii przez oswajanie pacjenta z widokiem pająka”- wyjaśnia Urban.
Wystawa w Galerii Nova jest kolejną prezentacją artystki w tym roku, po ekspozycjach w Warszawie i Wrocławiu.

Alexandra Urban
(ur.17.03.1978)
Absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 1998 i 2003 roku.

Wystawy:
2008- Zatrute owoce- SPOT- Poznań.
2008 - Wonderland - Mieszkanie Gepperta, Wrocław.
2008 - Double check - galeria LETO, Warszawa.
2007 - Międzynarodowe Biennale Obrazu - Quadro Art, Łódź.
2007 - Edinburgh Art Festival - Art Space Gallery Edinburgh, England.
2007 - Projekt 2+2+1- Browar Mieszczański, Wrocław.
2006 - Promocje - BWA, Legnica.
2006 - XIII Salon Sztuki -Egeria, Ostrów Wielkopolski.
2006 - Pro Figura - Rostock, Niemcy.
2006 - OGRODY Biennale Malarstwa - BWA, Wałbrzych.
2004 - Wystawa dyplomowa - BWA, Wrocław.
2004 - Biennale Sztuki Młodych- Rybie Oko 3, Słupsk.