Otwarcie galerii
2002-12-21 – 2003-03-06
uroczyste otwarcie galerii: 20 grudnia 2002
Galeria Nova, ul. Józefa 22 (wejście od ul. Nowej)

Nova na krakowskim Kazimierzu
Joanna Zawierucha
www.artbiznes.pl

W Krakowie rozpoczęła oficjalną działalność kolejna galeria sztuki współczesnej o nazwie Nova.

W Krakowie rozpoczęła oficjalną działalność kolejna galeria sztuki współczesnej o nazwie Nova. Jej lokal mieści się w sercu Kazimierza, przy ulicy Józefa 22 (wejście od ulicy Nowej), dzielnicy nazywanej współczesnym krakowskim Montmartrem, w której od dłuższego już czasu pulsuje życie towarzyskie i kulturalne starego miasta.

Niewątpliwie przyczyniła się do tego „Alchemia” – kawiarnia artystyczna nazywana przez wielu „magicznym miejscem na krakowskim Kazimierzu”, czy mieszczące się nieopodal Placu Nowego Centrum Kultury Żydowskiej, oraz wiele innych miejsc, skupiających ludzi z artystycznych kręgów miasta jak magnez przyciągających współczesnych marszandów, którzy są zainteresowani ich twórczością.

Jednym z nich jest właścicielka Novej, Małgorzata Gołębiewska (historyk sztuki, której doświadczenie zawodowe poparte jest kilkuletnim stażem w Starmach Gallery), która wraz z mężem Marcinem zaprosiła do współpracy artystów głównie młodego pokolenia. Są wśród nich członkowie Grupy Ładnie, twórcy związani z Pracownią Otwartą, oraz osoby biorące udział w Festiwalu Młodej Sztuki Novart czy zaangażowane przy projekcie „Supermarket sztuki”.

Nova funkcjonuje jako galeria prywatna i komercyjna, i ma wyraźnie zakreślony dwuczłonowy profil. Z jednej strony zajmuje się promocją i sprzedażą prac przedstawicieli sztuki młodego pokolenia, z drugiej zaś działa jako tzw. art consulting. Proponuje także prezentację i sprzedaż dzieł sztuki twórców zaliczanych już do klasyki malarstwa polskiego, związanych głównie z Grupą Krakowską (Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Jerzy Skarżyński, Erna Rosenstein, Marian Warzecha, Teresa Rudowicz).

W ofercie galerii Nova znajdują się prace artystów, którzy wpisali się już na dobre w polski pejzaż artystyczny, jak również absolwentów ASP, którzy dopiero zaczynają swoją drogę twórczą. Zobaczymy tam prace: Bettiny Bereś, Magdaleny Bielesz, Anity Cypryańskiej, Edwarda Dwurnika, Marka Firka, Joanny Karpowicz, Magdaleny Kazimierskiej, Agnieszki Kicińskiej, Roberta Maciejuka, Agnieszki Niziurskiej, Joanny Pawlik, Igora Przybylskiego, Jadwigi Sawickiej, Katarzyny Skrobiszewskiej (laureatki nagrody Związku Polskich Artystów Plastyków), Ireneusza Szandała, Olgi Wolniak i Jacka Ziemińskiego.

Artyści skupieni wokół galerii Nova sięgają po symbole współczesnej kultury masowej, materialnej i plastycznej. Pomimo odmiennych spojrzeń na rzeczywistość łączy ich jedno wspólne zainteresowanie: chęć tworzenia sztuki realistycznej, czytelnej dla przeciętnego odbiorcy i jednocześnie atrakcyjnej wizualnie. Z nadzieją zaznaczenia swej odrębności, dokumentują – każdy na swój sposób – autentyczne wydarzenia z życia codziennego. Każdy z nich tworzy własną, odrębną wizję świata, oraz formułuje swój indywidualny język opisu malarskiego. Warto wspomnieć, że większość z nich brała już udział w pierwszej edycji konkursu „Obraz roku”, zorganizowanego przez nasz miesięcznik.

Galeria Nova chce przekonać masowego odbiorcę, że sztuka współczesna nie musi być hermetyczna i niezrozumiała w odbiorze. Warto ją odwiedzić, gdyż odsłania przed widzem urodę najbardziej banalnych przedmiotów i sytuacji, wyjętych z naszej codzienności. Czy właścicielom galerii uda się zainicjować dyskurs na temat sztuki osadzonej w kontekście współczesności? Miejmy nadzieję, że tak.

Otwarcie nowej galerii w Krakowie – GALERII NOVA
Jolanta Gumula
www.artinfo.pl

Krakowski Kazimierz zwany przez mieszkańców tutejszym Monmartrem, wzbogacił się o kolejną galerię. W piątkowy wieczór, 20 grudnia o godzinie 18.00 przy ul. Józefa 22 miał miejsce wernisaż poprzedzający oficjalne otwarcie galerii NOVA.

Ta prywatna placówka o charakterze komercyjnym będzie ukierunkowana na prezentację, promocję i sprzedaż młodej sztuki. Będzie tam można obejrzeć najbardziej interesujące obecnie zjawiska – sztukę odnoszącą się do współczesnej rzeczywistości, jeśli nie bezpośrednio ją komentującej, czerpiącej z kultury masowej, to jednak związanej z człowiekiem, przedmiotem i otaczającym nas światem. Formalnie nawiązuje do realizmu. Nie jest to jednak realizm „Courbetowski” – XIX-wieczny, lecz oparty na amerykańskiej awangardzie przełomu lat 60 i 70 XX w. – na hiperrealiźmie, zwanym również foto- lub pop- realizmem.

Autorzy prezentowanych prac stanowiących dopiero część kolekcji NOVEJ to ludzie młodzi, niedawni absolwenci ASP. Są wśród nich i tacy o ustalonej już pozycji, popartej udziałem w Festiwalu Młodej Sztuki „Novart” i projekcie „Supermarket sztuki”. Na razie obejrzeć można obrazy m.in.: Ireneusza Szandała, Agnieszki Kicińskiej, Joanny Pawlik, Joanny Karpowicz, Roberta Maciejuka, Marka Firka, Magdaleny Bielesz, Bettiny Bereś. Ich sztuka nawiązuje do tradycji poprealizmu, wykorzystując ukrytą urodę najbardziej banalnych przedmiotów. Nie ma tu osądzania rzeczywistości, raczej beznamiętnie dokumentuje się codzienność: wnętrza samochodów, barów, witryn sklepowych, ulice, ludzi, a nawet bibelotów kultury masowej.

Wycinkowość ujęcia, jakby celowe kadrowanie, wykorzystuje zdobycze fotografii. Zainteresowanie wzbudził obraz Ireneusza Szandały pt. „Głowy”. Sam autor tak skomentował swoje dzieło: „We współczesnym społeczeństwie krótko ostrzyżone włosy kojarzą się z podporządkowaniem, dyscypliną, przynależnością i oddaniem – jak mnisi, żołnierze czy więźniowie. Włosy długie stanowią symbol wolności i nieposkromienia. Czy to przypadek, czy swoisty żart natury, że z chwilą osiągnięcia pełnej dojrzałości u mężczyzn, często u niejednego z wolna następuje proces łysienia. Ja to dokumentuję”.

NOVA współpracuje również z artystami średniego pokolenia z kręgu figuracji, których dojrzała postawa twórcza mogła stanowić punkt wyjścia dla aktualnych zjawisk w polskiej sztuce. Już niedługo w kolekcji galerii znajdą się obrazy Edwarda Dwurnika. Odnaleźć też będzie można interesujące przykłady sztuki abstrakcyjnej, a w niedalekiej przyszłości prace na papierze artystów z kręgu Grupy Krakowskiej: Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Skarżńskiego, Erny Rosenstein, Mariana Warzechy, Teresy Rudowicz. Te ostatnie znajdą się w ofercie galerii działające również jako firma art consulting.

Oficjalną działalność NOVA rozpocznie 7 stycznia 2003 r. Obok znanych krakowskich galerii Starmach i Zderzak będzie kolejną, prezentującą i promującą młodą sztukę.