[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”dc_jqaccordion_widget”][/siteorigin_widget]

Godziny zwiedzania

Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

Galeria

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków


Artysta

Michał Chudzicki

O wystawie

Okno jest przestrzenią kontaktu, miejscem spotkania pomiędzy tym co zewnętrzne i wewnętrzne. To również możliwość wyjścia poza to co tu i teraz. Poprzez wejście do wnętrza podmiotu twórczego paradoksalnie udajemy się w świat zewnętrznej inspiracji znajdującej się nieopodal w sferze kultury.
Jednym z napięć, które organizuje świat mieszczący się w tych płynnych granicach jest zawarty w pracach dychotomiczny podział. Symetria prostych przestrzeni, budowana za pomocą geometrycznych płaszczyzn mieści w sobie nieregularne, wymykające się harmonii formy. Traktowane jako substytuty postaci, elementy ożywione, istnieją nie tylko w symbolicznych liniach tętnic, lecz również dosłownie ukazane jako absurdalne układy organów. Ażurowe istoty niczym cienie bytów, zdają się przemijać szybko wobec niezmienności świata w jakim są osadzone. Na motyw vanitas spojrzeć można także w odniesieniu do szerszego kontekstu, zastanawiając się nad śmiertelnością sztuki dawnej.
Podwójna natura inspiracji, ukryta pod abstrakcyjną chromatyką widoczna jest także w kameralnych pracach i ich płaskich powierzchniach. Wywodzą się raz ze świata form artystycznych, raz z dosłownego przedstawienia natury. Możliwość fałszowania rzeczywistości, stwarzania artystycznych przestrzeni z miejsc niepozornych i zaniedbanych, stanowi wyczuwalną cechę niewielkich akwarel. Całość przeniknięta jest delikatnym liryzmem, kontemplacją nad formalnymi walorami barw.
Wystawa jest także podróżą poprzez obszar dotychczasowych poszukiwań artysty, będąc nie tyle streszczeniem co wyborem. Różnorodne poetyki widziane z pewnego oddalenia, składają się w obraz heterogeniczny lecz spójny wewnętrznie. Zestawione obok siebie pozostają w żywym dialogu by tak jak mnogość inspiracji złożyć się w końcu w większą całość.

Kurator wystawy : Szymon Maliborski, koordynator Paulina Stępień

Michał Chudzicki urodzony 1983. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im Bernardo Morando w Zamościu. Obecnie student IV roku na Wydziale Malarstwa na ASP w Krakowie w pracowni prof. Leszka Misiaka.
Swoje prace wystawiał
2008 – „Mistrz i uczniowie” Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum Częstochowskie
2009 – ,,Poemat o mieście Lublinie’’ Galeria STOP!, Lublin