[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”dc_jqaccordion_widget”][/siteorigin_widget]

Godziny zwiedzania

Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

Galeria

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków


Artysta

Michał Korchowiec
Bartosz Kokosiński
Michał Zawada

O wystawie

Monochromatyczne płótna Michała Korchowca nie epatują barwą ani ostrymi formami. Utrzymane w świetlistej tonacji, pozostają widoczne na tle białych ścian dzięki tematowi którym są subtelne portrety i autoportrety, swoiste studia nad zmiennością stanów emocjonalnych. Głównym elementem budującym atmosferę obrazów Korchowca jest mleczne, białe światło. Nie służy ono tu do wyostrzania lecz do zamazywania, nie wydobywa, ale ukrywa sylwetki. Pozwala im zgubić się na powierzchni płótna. Wizerunki tworzone przez Korchowca zdają się być jakby prześwietlone, ich kontury są zatarte, nieczytelne, przedstawienie walczy z pochłaniającym go tłem.
Michał KORCHOWIEC (1987) mieszka i pracuje w Krakowie. Obecnie student III roku na wydziale malarstwa krakowskiej ASP w pracowni malarskiej Andrzeja Bednarczyka i pracowni intermedialnej Grzegorza Sztwiertni i Zbigniewa Sałaja.
2009 „AUTO-…” – art agenda nova – Kraków
2008 „Kto daje i odbiera, ten daje i odbiera” – Galeria Moho – Kraków
2006 „Węgierska St.Art.” – przestrzeń ulicy węgierskiej w Krakowie
2006 „Home” – Współpraca przy projekcie Shahrama Entekhabi, budowa
„przestrzeni życiowej” dla młodych artystów. Plac przed Bunkrem Sztuki w Krakowie.

Wychodząc od rozważań nad aspektami technologicznymi malarstwa Bartosz Kokosiński podejmuje dialog z tradycją. Tematyka jego płócien obraca się wokół klasycznych tematów, jednak sposób ich prezentacji zmienia nasz sposób patrzenia na malarstwo. Rezygnując z tradycyjnej formy stworzył własne medium. Jego obrazy są przegięte, wygięte łukowato, nieregularne. Kokosiński dezintegrując formę swoich płócien pozbawia nas możliwości tradycyjnego odbioru i stosowania utartych narzędzi interpretacyjnych. Uniemożliwia myślenie o dziele sztuki jako o stabilnym, niezmiennie kształtowanym przedmiocie. W cyklu „Potwory” Kokosiński tworzy surrealistyczny bestiariusz. Traktując jako punkt wyjścia inspirację naturą i portretem tworzy para-abstrakcyjne kompozycje organicznych form i żywych barw – tu dezintegracji ulegają, nie środki malarskie, ale temat obrazu. Artysta stale podejmuje dyskusję o możliwościach, ograniczeniach i kierunkach rozwoju malarstwa. Poprzez swoją twórczość otwiera szerokie pole do rozważań nad rolą formy i techniki w sztuce.
Bartosz KOKOSIŃKI (1984). Mieszka i pracuje w Krakowie. Obecnie studiuje na wydziale malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Andrzeja Bednarczyka oraz pracowni interdyscyplinarnej Grzegorza Sztwiertni i Zbigniewa Sałaja. Laureat stypendiów Stypendium Naukowe Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, stypendium ministra kultury oraz nagrody Fundacji Elizabeth Greenshield . Oprócz prac malarskich zajmuje się również fotografią i sztuką video.
2009 Bestregarts Junge Kunst, Frankfurt
2009 „306” pokaz prac prof. Bednarczyka, floriańska 18, Kraków
2008 Frankfurt – Kraków/ Look – at -me/ Bestregarts/ Frankfurt am Main
wystawa zbiorowa malarstwa
2008 pokonkursowa wystawa „Rybie Oko 5”, Galeria Kameralna, Słupsk
2008 blankly, perfect summer, VertexList, Nowy Jork, USA
2007 Jeune Création Européenne-New talents on the European Art Scene, Paryż
2007 “wstyd przed powtórzeniem”, art agenda nova, Kraków
2006 wystawa malarstwa z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Kunststation Kleinsassen, Niemcy

W swojej twórczości Michał Zawada obsesyjnie powraca do tematu śmierci i przemijania. Tworzy cykle: Cienie, Winterreise, In Prasie of Shadows. Tworząc swoje obrazy nawiązuje do postmodernistycznej idei łączenia wątków. Szuka połączeń wizualnych, które wywołują lęk, niepokój, otwierają wyobraźnię. Punktem wyjścia dla jego realizacji są zawsze istniejące już obrazy i fotografie. Czerpie z twórczości Alexandra Gardnera, Davida Seymoura i Hiroshiego Sugimoto. Świadomie zawęża gamę barwną do trzech kolorów: magenty, cyjanu i żółcienia. Kolory mieszają się, przenikają, nigdy nie pozostając tylko na jednym planie budują dialektykę pełną zwielokrotnień i analogii. O swoich obrazach mówi jako o fragmentach pustki, szczelinach, poprzez które dotrzeć możemy do źródła i istoty rzeczy.
MICHAŁ ZAWADA (1985) mieszka i pracuje w Krakowie. Obecnie student III roku malarstwa na Krakowskiej ASP w pracowniach A. Bednarczyka i J. Waltosia. Studiuje również historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
2008 – „Półmetek”, Galeria Otwarta Pracownia, Kraków; „Duch i materia”, Stara Piekarnia, Kraków; „Poligon”, Miejskie Centrum Kultury, Ostrowiec Świętokrzyski; Wystawa pokonkursowa „Integralia”, Stara Piekarnia, Kraków.
2007 – Wystawa pokonkursowa „Wobec Wyspiańskiego”, Szafirowa Pracownia, Kraków (wyróżnienie); „Kraków – inspiracje”, Galeria PWST, Kraków.
2008 – laureat stypendium Prof. Janiny Kraupe-Świderskiej.