[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”dc_jqaccordion_widget”][/siteorigin_widget]

Godziny zwiedzania

Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

Galeria

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków

[smartslider3 slider=97]

Artysta

Sławek ZBIOK Czajkowski

O wystawie

Wernisaż: 14 października, 18:00

Godziny otwarcia: pon – pt 10 – 18

Na wystawie “Liberation/Wyzwolenie” pokazane są najnowsze obrazy oraz instalacje i obiekty Sławka Zbioka Czajkowskiego, od lat inspirującego się amerykańską sceną hip-hopową i sztuką ulicy, doskonale wpisują się w nurt postgraffiti, którego przedstawiciele wykraczają daleko poza sprejowanie murów, sięgając po nowe formy wyrazu i czerpiąc z żywej kultury Internetu. Malarstwo Czajkowskiego często przywodzi na myśl estetykę sieci i cyfrowych obrazów, lecz podobnie jak jego prace w przestrzeni publicznej, stoi w opozycji do głównego nurtu, pozostaje krytyczne wobec kultury popularnej i konsumpcjonizmu.

„Refleksja Czajkowskiego nie wzięła się znikąd, sam stawia się w szeregu ludzi poszukujących wyzwolenia. Większość obrazów opowiada o historiach, których doświadczył na własnej skórze. Wyzwoleniem było chociażby zerwanie z wizerunkiem malarza street-artowego. Gdy już wszyscy kojarzyli jego pseudonim, a murale które malował należały do najbardziej cenionych, Czajkowski wykonał skok w bok. Nie rozprostował nóg w fotelu czekając na kolejne, pewnie coraz lepsze zamówienia. Postanowił oddalić się od ściany i skupić na malarstwie sztalugowym. Sam nazywa takie zachowanie woltą, choć słowo „wyzwolenie” pasuje tu niegorzej. Tych wolt, nieco mniejszych, w obszarze stylistyki i formy malarskiej było u niego jeszcze więcej. Widać to na najnowszej wystawie, która dryfuje coraz dalej od stylu, którym posługiwał się jeszcze kilka lat temu.” (Alek Hudzik)

_________________________________________________________________________________
Sławek ZBIOK Czajkowski (1982) malarz, projektant, kurator. Jeden z najbardziej aktywnych i uznanych artystów sceny street artu w Polsce. Absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Brał udział w licznych projektach i wystawach min. w Brazylii, Chinach, Francji, Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Współkurator wielokrotnie nagradzanego biennale sztuki miejskiej Out of Sth. Z Karoliną Zajączkowską tworzy duet artystyczny DWA ZETA. Jest laureatem licznych nagród min. Grand Prix Konkursu Gepperta, był Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie.