[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Headline_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”dc_jqaccordion_widget”][/siteorigin_widget]

Godziny zwiedzania

Poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00

Galeria

Art Agenda Nova
ul. Batorego 2, Kraków


Artysta

Karolina Żyniewicz

O wystawie

Karolina Żyniewicz – ur. 1984 r., absolwentka Wydziału Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi, specjalizacja rzeźba.

Warunkiem dotykania skóry jest zaufanie, pragnienie poczucia pod opuszkami palców meszków ledwo widocznych włosów, poszukiwania małych wklęśnięć i podróży linią ukrytych kości. Ciała trzeba dotykać, głaskać, szczypać, ugniatać. Czasem trzeba poczuć ból, by przypomnieć sobie o własnej śmiertelności.
Współczesna estetyka ciała zwraca się w stronę wizji plastikowego życia, zapominając o prawdzie żył, mięśni, pękniętego naskórka, siniaka na lewym kolanie, wymazywania przebarwień, podróżowania po błędnym kole walki z własną biologicznością.
Obiekty Karoliny Żyniewicz odsyłają do cielesnej rzeczywistości funkcjonującej na marginesie świadomości, chwilowej gry pomiędzy fascynacją a obrzydzeniem. Osłabiają poczucie bezpieczeństwa, wprowadzają w poczucie konsternacji, obcości, chęci odwrócenia wzroku. Działają jak drobne obdrapania, w których czerwona krew, zmienia się z biegiem czasu w wielobarwną plamę rozrastającą się wokół rany. Trudna do zaakceptowania abjektalność ciała zawisa na moment w powietrzu, otwartość naskórka wymyka się symboliczności nagiego ciała. Żyniewicz zrzuca cienką warstwę ochronną skóry i pokazuje to, co żywe, pulsujące, mięsiste, to, co tworzy dążącą do fantazmatycznego wzoru ideę człowieczeństwa. Ten kuriozalny akt wyjścia poza bezpieczne ramy skóry, paradoksalnie wywołuje potrzebę dotknięcia nieznanego, sprawdzenia jego delikatnej materialności, oswojenia go za pomocą dotyku, zbadania jego faktury, poszukania podskórnej części siebie samego.
Zagłębianie się w delikatne powidoki skóry, obcowanie z jej sensualnością implikuje pytania o możliwość fetyszyzacji niewielkich obiektów, nadawania im statusu tworzącego pragnienie.
„Kurioza” Karoliny Żyniewicz przyciągają uwagę, pozwalają uciec od wyretuszowanej rzeczywistości, spojrzeć na nią przez kalejdoskop ukrytego, pozornie obcego, jednak w gruncie rzeczy ciągle obecnego.

kuratorka: Marta Kudelska

Jednocześnie zapraszamy do oglądania instalacji artystki „Biologizm konsumpcji” w Klubie Fabryka
ul. Zabłocie 23

Prezentacje indywidualne:

2010
“spielsache” Galeria Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie

2009
“homo ludens”ekspozycja w ramach 9. Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, Galeria Parter ASP w Łodzi, Galeria Fabrystrefa w Łodz

2008
“Wytwórnia osobliwości”, Klub Wytwórnia w Łodzi

Wybrane prezentacje zbiorowe:

2008/2009
prezentacja prac studentów Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych WEW w ASP we Wrocławiu
wystawa wieńcząca V Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski Studentów i Pedagogów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Parter ASP w Łodzi

2007/2008
wystawa kończąca pobyt stypendialny w ramach programu Socrates-Erasmus, Galeria Uniwersytetu im.św. Cyryla i Metodego, Veliko Turnovo, Bułgaria

2006/2007
ekspozycja w ramach 7. Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, Filharmonia Łódzka im. A.Rubinsteina

2005/2006
prezentacja prac stanowiących odpowiedź na temat “Stół”, Galeria Parter ASP w Łodzi

2004/2005
“Obiekt w przestrzeni” prezentacja pracowni, Galeria Medium ASP w Bratysławie